POLSKA Moja Ojczyzna

Aby dziecko w przyszłości rozumiało słowo: Polak - Patriota- Polska - moja Ojczyzna należy „małymi kroczkami” przybliżać mu obraz kraju.

Rozbudzać iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka. Dlatego dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w programie edukacyjnym „Polska – moja Ojczyzna”, zorganizowanym przez agencję szkolno-przedszkolną LUPUS.

Celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie wiadomości na temat naszych symboli narodowych. Dzieci aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Dowiedziały się: Co to jest Ojczyzna? Kim jest patriota? Wspólnie uzupełniali tekst hymnu państwowego, oraz wyrecytowali Katechizm polskiego dziecka.

Po zajęciach przedszkolaki mogły zobaczyć, jak wyglądały stroje sanitariuszki oraz wojskowego, a także przymierzyć je i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Wyjazd na spektakl

Spektakl opowiadał historię psa Kasztana, który mieszkał w mieście z Dziadkiem i Panną Kottą. 23 listopada 2017r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się wraz z paniami do  WSFiZ  na przedstawienie "O psie Kasztanie, który został detektywem", w wykonaniu aktorów Teatru FORM.ART z Łodzi działającego przy Fundacji FORM.ART.

Spektakl opowiadał historię psa Kasztana, który mieszkał w mieście z Dziadkiem i Panną Kottą. Kasztan bardzo marzył o tym, żeby być wielkim detektywem, jak Sherlock Holmes, którego znał ze słuchowisk  radiowych. Dlatego codziennie ćwiczył się w wynajdywaniu śladów i wskazówek. Rozwiązywał zagadki, takie jak: gdzie się podziewają skarpetki, które Dziadek wkłada do pralki parami, a wyjmuje zawsze bez pary? Albo: kto wykrada nocą ser z lodówki? Panna Kotta wyśmiewała te zapędy Kasztana, ale pewnego dnia pojawiła się prawdziwa zagadka do rozwiązania: Dziadek nie wrócił ze sklepu. Wtedy Kasztan, wierny pies postanowił uciec by odszukać swojego przyjaciela.

To bardzo wzruszająca, przygodowa opowieść o sile przyjaźni, oddaniu i poświęceniu. Dzięki tej historii dzieci mogły dowiedzieć się czym jest prawdziwa odpowiedzialność, szacunek i wzajemna miłość.

 

Zajęcia kulinarne

Zajęcia kulinarne w grupie Motylków- dzieci przygotowują zdrową i pyszną szarlotkę:)

 

Wizyta Straży Pożarnej

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.

 Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę.

 Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom wręczając im wspólnie wykonaną laurkę.

 

Światowy Dzień Przedszkolaka

W tym roku po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji nauczyciele poszczególnych grup przygotowali dla swoich milusińskich różnorodne zabawy przy muzyce, wesołe konkurencje i gry. Wszystko po to, aby ten dzień kojarzył się każdemu dziecku z radością i szczęściem.

Maluchy od samego rana śpiewały piosenki o przedszkolakach m.in. „Dzień przedszkolaka”, „Jestem sobie przedszkolaczek” oraz „Mały przedszkolak”. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Rzucały piłeczką do celu, chodziły z woreczkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami.

Opowiadały o tym, jakie cechy powinien mieć super przedszkolak i w jaki sposób powinien się zachowywać w przedszkolu.

Tego dnia dzieci dowiedziały się również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się . Oglądały zagadki obrazkowe, które miały na celu zachęcić je do samodzielnego wyrażania własnego zdania.

 Na zakończenie wspólnych zabaw przedszkolaki otrzymały wybrane przez siebie kolorowanki.

 

Zajęcia kulinarne

Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w warsztatach Zdrowej Kuchni i przygotowują zdrowe posiłki.

 

Basen

Dzieci z naszego przedszkola chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach na basenie.

 

Dzień Marchewki

19 października 2017 r. w naszym przedszkolu dzieci świętowały „Dzień Marchewki”. 

W tym dniu przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane w odcieniach koloru pomarańczowego. Wszystkie działania zaplanowane przez wychowawców były tematycznie związane z marchewkami oraz zdrowym odżywianiem.

Na początku dzieci wesoło bawiły się  przy muzyce, tańczyły i śpiewały piosenki. Odbyła się również pogadanka na temat zdrowego odżywiania, walorów smakowych i zdrowotnych marchewki oraz innych warzyw i owoców. Dużo radości sprawiła dzieciom inscenizacja wiersza J. Tuwima pt. „Warzywa”, tym bardziej, że same mogły wziąć w niej udział, wcielając się w rolę wybranego warzywa. Następnie przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne, w których główną rolę „grała” marchewka.

Na koniec zabaw każdy przedszkolak mógł skosztować bohaterkę dnia: jako chrupiącą przekąskę. Ten dzień był inny od wszystkich - pomarańczowy, marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.

 


Akademia Zdrowego Malucha | ul. Mickiewicza 92 | 15-232 Białystok | tel. 668-274-333 / 502- 287-389
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.